Hronov na mapě - klikněte pro seznam portálů 250 vybraných měst České republiky
Portál Hronov
Domů - Portál HronovKontaktyVytisknoutMapa stránek
Hledat
v sekci
HLEDAT
Vítá Vás informační portál města Hronova, součást celorepublikového projektu portalymest.cz!

Úvodní stránka > Tipy na výlet > Kultura a vzdělání > Muzea > Stálá expozice Regionálního muzea v Náchodě

Upozornění

Tyto stránky vyžadují povolený JavaScript. Pokud chcete využívat všech možností, které projekt portalymest.cz nabízí, doporučujeme JavaScript zapnout.

Stálá expozice Regionálního muzea v Náchodě

Fotogalerie:
Stálá expozice Regionálního muzea v Náchodě
Stálá expozice Regionálního muzea v Náchodě
Stálá expozice Regionálního muzea v Náchodě
Stálá expozice Regionálního muzea v Náchodě
Stálá expozice Regionálního muzea v Náchodě
Stálá expozice Regionálního muzea v Náchodě

Náhled webové stránky:
Náhled stránky: Stálá expozice Regionálního muzea v Náchodě

Schránka:
Přidej do schránky.

Expozice zachycuje historický vývoj na území města Náchoda a v náchodském regionu od nejstarších doložitelných projevů života pravěkých lidí v mladém paleolitu, kdy u pozdějšího Náchoda na Plhově na sklonku poslední doby ledové (14 000 - 10 000 let př. n. l.) táboří lidé magdalenienské kultury (kteří ve Španělsku a ve Francii vytvářeli jeskynní kresby), zvaní také lovci sobů. Expozice dále sleduje průběžně vývoj osídlení Náchodska přes mezolit (8000 - 5000 př. n. l.) a neolit (5500 - 3700 př. n. l.), kdy k nám přicházejí první zemědělci, eneolit (asi 4200/3700 - 2200 př. n. l.) s prvními kovovými (měděnými) nástroji a s kulturami nálevkovitých pohárů, kulovitých amfor, šňůrové keramiky (jejíž nositelé jsou pokládáni za první Indoevropany) a zvoncovitých pohárů, starší a mladší dobu bronzovou s kulturami popelnicových polí, lužickou a slezsko-platěnickou, jejíž nositelé se usadili zejména v prostoru Nového Města nad Metují a okolí.

Tuto epochu instruktivně doplňuje rekonstrukce obydlí mladší doby bronzové (kultura lužických popelnicových polí, kolem roku 1000 př. n. l.) s vertikálním tkalcovským stavem, imitacemi tehdejší keramiky a figurínou ženy nabírající z mísy obilí, z něhož na kamenném drtidle vyrobí mouku.

Doba železná je charakteristická laténskou kulturou (450 př. n. l. - zlom letopočtu), jejímiž nositeli byli bojovní Keltové. Základní informace zde najde návštěvník také o době římské (zlom letopočtu - 375 n. l.) spojené s expanzí a pobytem germánských kmenů, zejména svébských Markomanů, kteří pod králem Marobudem odešli krátce př. n. l. do Čech, kde založili mcnou říši, jíž se obávali i Římané, i o jantarové stezce.

Významným obdobím na Náchodsku je národní obrození, jehož představiteli jsou první historik Náchoda a Náchodska Josef Myslimír Ludvík (1796 - 1856), učitel a hudebník Karel Kejklíček (1802 - 1863) a hospodářský buditel děkan Josef Regner (1794 - 1852). Jejich předchůdci byli dva náchodští rodáci, kteří ovšem v Náchodě nepůsobili - Antonín Strnad (1746 - 1799), profesor astronomie na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a meteorolog, a Josef František Hurdálek (1747 - 1833), litoměřický biskup.

Vitrína a panel jsou věnovány rodu vévodů Kuronských, kteří drželi Náchod v letech 1792 - 1840, a napoleonským válkám, v jejichž závěrečné fázi sehrála významnou roli Kateřina Vilémína vévodkyně Zaháňská (1781 - 1839), dcera Petra Birona vévody Kuronského. Model Náchoda zobrazuje město v první čtvrtině 19. století před zbořením městských bran (Horské a Krajské) a části hradeb (1827). Návštěvník má možnost srovnat pohledem z okna model s dnešním vzhledem náměstí.

Posledními držiteli náchodského velkostatku byly tři generace říšskoněmeckého rodu Schaumburg-Lippe (1842 - 1945). Také s památkami na ně se nostalgický návštěvník může setkat. Z revolučního roku 1848 se dochovaly prapor a pečetidlo náchodské Národní gardy, seznámíme se i s jejími zbraněmí.


Adresa a kontaktní informace:
STÁLÁ EXPOZICE REGIONÁLNÍHO MUZEA V NÁCHODĚ
MASARYKOVO NÁMĚSTÍ 18
547 01  NÁCHOD 1

telefon:+420 491 433 722

Poznámka:
Adresa tipu na výlet může být pouze orientační.

Adresa na mapě:
GPS: N50°24'59,40"; E16°9'47,88"
A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj
ID záznamu: 793

Hledej v okolí

přetažením ikony nastavíte vaši pozici na mapě
přetažením ikony nastavíte velikost okruhu vyhledávání
Hledej v okruhu do vzdálenosti km Nastav

Facebook

Sdílejte

Sdílejte: Portály měst
A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj

Sdílejte: Portál Hronov
A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj

Rádi uvítáme

Součást celorepublikového projektu portalymest.cz!
Domů | Kontakty | Novinky | Mapa stránek | Vytisknout | Přidat do oblíbených
Copyright © 2008 - 2018 www.portalymest.cz, všechna práva vyhrazena