Hronov na mapě - klikněte pro seznam portálů 250 vybraných měst České republiky
Portál Hronov
Domů - Portál HronovKontaktyVytisknoutMapa stránek
Hledat
v sekci
HLEDAT
Vítá Vás informační portál města Hronova, součást celorepublikového projektu portalymest.cz!

Úvodní stránka > Tipy na výlet > Historie > Historické památky > Pomníky > Pomník padlých – Legionář

Upozornění

Tyto stránky vyžadují povolený JavaScript. Pokud chcete využívat všech možností, které projekt portalymest.cz nabízí, doporučujeme JavaScript zapnout.

Pomník padlých – Legionář

Náhled webové stránky:
Náhled stránky: Pomník padlých – Legionář

Schránka:
Přidej do schránky.

V monumentálním pískovcovém pomníku s plastikou legionáře od kosteleckého sochaře Břetislava Kafky, slavnostně odhaleném roku 1929 ve Smetanových sadech, je vytesáno 92 jmen padlých a 17 jmen nezvěstných z první světové války. Za druhé světové války byl pomník demontován a uschován v zahradě vily Břetislava Kafky. Po válce byl znovu na původním místě postaven a odhalen 9. 5. 1946. K jménům padlých a nezvěstných z první světové války přibylo 29 jmen popravených a umučených nacisty a padlých v boji proti fašizmu v letech 1939 - 1945.

Slavnost odhalení pomníku padlých 22. 9. 1929
Dokončeno krásné dílo, které má překonati mnoho lidských pokolení, snad věky, dílo, k jehož uskutečnění s vřelou láskou a neskonalou pietou hmotně přispěli všichni ti, jimž je symbolem přiblížení duší svých drahých, pochovaných v nekonečných dálavách široširých plání Ruska a Sibiře, nebetyčných hor Itálie, svaté a slunné Francie i těch, jechž drazí zapadli v šerém neznámu a po jejichž posledním kroku přes práh domova zavřela se těžká závora přítomnosti, aby v budoucnu nikdy, nikdy se neotevřela.

Náš pomník padlých nebyl tvořen z drahého mramoru ani hýřivého zlata, je celý jen z prostého pískovce české naší půdy, prosté šedé barvy jako prosté a samozřejmé jsou občanské ctnosti a služba vlasti, k níž jsme všichni jako příslušníci svého státu zavázáni, prosté také proto, že není rozdílu ve službě vlasti u chudého a bohatého. Proto také jména těch, kteří v našem městě se o vlast zasloužili, vyryta jsou v abecedním pořadu jako vzorných občanů, kteří za vlast padli, jak zákony kázaly jim.
Základní kámen k tomuto pomníku byl vlastně kladen již dne 28. října 1922 před domem čp. 109 Aug. Štěpánského v Sokolské ulici, avšak postavení nové chlapecké školy, úprava parku a celého "kulturního koutku" ukázalo, že místo pro pomník jest zde, mezi školami, aby byl stálým příkladem občanských ctností dorůstající mládeži. Sem také při slavnosti odhalení pomníku dne 22. září 1929 přivezen základní kámen a umístěn trvale u paty pomníku. Než byl pomník odhalen, vložena do základů pamětní listina se stručným vylíčením jeho historie, současných poměrů města Červeného Kostelce.


Adresa a kontaktní informace:
MĚSTO ČERVENÝ KOSTELEC
KOMENSKÉHO
549 41  ČERVENÝ KOSTELEC


Poznámka:
Adresa tipu na výlet může být pouze orientační.

Adresa na mapě:
GPS: N50°28'42,60"; E16°5'34,80"
A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj
ID záznamu: 3689

Hledej v okolí

přetažením ikony nastavíte vaši pozici na mapě
přetažením ikony nastavíte velikost okruhu vyhledávání
Hledej v okruhu do vzdálenosti km Nastav

Facebook

Sdílejte

Sdílejte: Portály měst
A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj

Sdílejte: Portál Hronov
A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj

Rádi uvítáme

Součást celorepublikového projektu portalymest.cz!
Domů | Kontakty | Novinky | Mapa stránek | Vytisknout | Přidat do oblíbených
Copyright © 2008 - 2018 www.portalymest.cz, všechna práva vyhrazena