Hronov na mapě - klikněte pro seznam portálů 250 vybraných měst České republiky
Portál Hronov
Domů - Portál HronovKontaktyVytisknoutMapa stránek
Hledat
v sekci
HLEDAT
Vítá Vás informační portál města Hronova, součást celorepublikového projektu portalymest.cz!

Úvodní stránka > Tipy na výlet > Kultura a vzdělání > Chráněná krajinná oblast Broumovsko - Kulturně – historické zvláštnosti

Upozornění

Tyto stránky vyžadují povolený JavaScript. Pokud chcete využívat všech možností, které projekt portalymest.cz nabízí, doporučujeme JavaScript zapnout.

Chráněná krajinná oblast Broumovsko - Kulturně – historické zvláštnosti

Fotogalerie:
Kulturně – historické zvláštnosti
Kulturně – historické zvláštnosti
Kulturně – historické zvláštnosti
Kulturně – historické zvláštnosti
Kulturně – historické zvláštnosti
Kulturně – historické zvláštnosti

Náhled webové stránky:
Náhled stránky: Chráněná krajinná oblast Broumovsko - Kulturně – historické zvláštnosti

Schránka:
Přidej do schránky.

Krajina hlubokých pohraničních hvozdů – kdysi domov medvědů a vlků byla ve 12. století obydlena jen sporadicky Slovany. Pro skutečné osídlení zdejší krajiny byl klíčový rok 1213, kdy král Přemysl Otakar I. daroval půdu v okolí dnešní Police nad Metují a Broumova řádu benediktinů z Břevnova.

Osídlení klášterního panství navázalo na velkou vlnu kolonizace v polovině 13. století, postupující proti toku řek – Labe a Metuje z české strany a přítoků Odry ze Slezska. Na Policko si benediktini přivedli své poddané z vesnic ve vnitrozemí Čech, Broumovsko bylo kolonizováno německými osadníky. Stárkovsko, Adršpašsko a Teplicko osídlily východočeské šlechtické rody, které své majetky získaly od krále za zásluhy ve vojenských taženích a službách v úřadech.

Hlavním zdrojem obživy obyvatel a příjmů feudální vrchnosti byla zemědělská půda, kterou získávali těžbou a vypálením lesa - žďářením. Odtud místní názvy Žďárky, Žďár, Žděřina. V názvech obcí v Broumovské kotlině se často objevuje jméno lokátora, který za založení vsi odpovídal, např. Vernéřovice, Martínkovice. Pro oblast typické lánové vsi byly zakládány v údolích podél vodních toků. Ve stráních u potoků vznikají jednoduchá roubená, později zděná stavení chudších osadníků, nad hranou údolí dvorcové statky sedláků s navazujícími lány – pás polí, luk a lesa.

Baroko vtisklo krajině tvář výrazem kostelů, kapliček, křížků a alejí podél cest. Díky objednávkám opatství můžeme obdivovat díla stavitelů a umělců Martina Reinera, Martina Allio, Jana Brokoffa, Kryštofa a Kiliána Ignáce Diezenhoferových.

V Broumovské kotlině se v lánových vsích objevují uzavřené dvorcové zdobené klasicistní statky, které jsou svým výrazem ojedinělé, proto hovoříme o statku broumovského typu. Výzdoba se soustředila na štíty a ostění oken a dveří bez rozlišení obytného domu nebo stodoly. Vysoké střechy umožňovaly využití podkroví. Typické jsou tzv. šneky, sedátka při vstupním portálu, a také řešení topeniště umístěné ve vstupní síni na straně ke světnici. Stavby se vyznačují precizní kamenickou prací, která se uplatnila na ostěních oken a dveří, sloupech nesoucích klenby a na zdobení štítových zdí. Výzdoba fasád byla provedena ve dvou barvách, bílé a žlutohnědé.

Dalším typickým znakem CHKO jsou dřevěné roubené stavby z hraněných trámů. Roubení bylo často celé natíráno vápnem (jakoby imitovalo omítané zdivo), ale můžeme se setkat i s klasickým „pruhovaným“ roubením, kdy se vápnem natíraly pouze spáry a samotné trámy byly tmavě hnědé, zelené nebo červené. Střechy kryly ve starším období došky a šindele, teprve počátkem 19. století se začaly používat pálené tašky. Ze starších dřevěných roubených staveb se vzácně dochovala fara ve Stárkově (1581) a škola v Polici nad Metují (1785), z účelových staveb potom polygonální stodola u Vlachova statku v Polici nad Metují, nyní sídla Správy CHKO Broumovsko.


Adresa a kontaktní informace:
CHRÁNĚNÁ KRAJINNÁ OBLAST BROUMOVSKO - KULTURNĚ – HISTORICKÉ ZVLÁŠTNOSTI
549 54  POLICE NAD METUJÍ

telefon:+420 491 549 020

Poznámka:
Adresa tipu na výlet může být pouze orientační.

Adresa na mapě:
GPS: N50°32'11,40"; E16°14'0,24"
Další kategorie, kde se záznam nachází:
Zpráva pro Chráněná krajinná oblast Broumovsko - Kulturně – historické zvláštnosti
Vaše jméno:

Váš email:

Váš telefon (+420XXXYYYZZZ):

Zpráva:

Obrázek s 4-místným kódem (pokud je kód nečitelný, můžete ho nekonečně měnit)

4-místný kód z obrázku modrou barvou:

A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj
ID záznamu: 933

Hledej v okolí

přetažením ikony nastavíte vaši pozici na mapě
přetažením ikony nastavíte velikost okruhu vyhledávání
Hledej v okruhu do vzdálenosti km Nastav

Facebook

Sdílejte

Sdílejte: Portály měst
A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj

Sdílejte: Portál Hronov
A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj

Rádi uvítáme

Součást celorepublikového projektu portalymest.cz!
Domů | Kontakty | Novinky | Mapa stránek | Vytisknout | Přidat do oblíbených
Copyright © 2008 - 2018 www.portalymest.cz, všechna práva vyhrazena